Значення м’язів у спорті

М`язові волокна за скорочувальними властивостями а також гістохімічним складом поділяються на дві групи. Розрізняють червоні і білі волокна . Червоні м`язові волокна - це волокна невеликого діаметру, які для отримання енергії використовують окислення вуглеводів і жирних кислот. Завдяки аеробній системі енергоутворення вони...

Записатись на курси масажу

повільно отримують енергію і так само повільно її втрачають. Тому їх ще називають повільними.

Червоне забарвлення цих волокон викликане великим вмістом міоглобіну - пігментного білка червоного кольору, який займається тим, що постачає кисень від капілярів вглиб м`язового волокна.

Червоні м’язові волокна пристосовані до помірних навантажень, відмінно підходять для тривалої і не інтенсивної роботи, а також підтримки пози. У спорті це стаєрські дистанції в плаванні, легкий біг і ходьба, заняття з легкими вагами в помірному темпі, аеробіка. Даний тип волокон включається в роботу при навантаженнях у 20-25% від максимальної сили. Відрізняється чудовою витривалістю.

Білі м`язові волокна - це волокна більшого діаметру у порівнянні з червоними волокнами. Для отримання енергії використовують в основному анаеробну систему енергоутворення. Включаються в роботу дані волокна при навантаженнях у 25-30% і більше від максимальної сили. Швидко отримують енергію і так само швидко її втрачають. Порівняно з червоними або повільними волокнами швидко втомлюються. Тому їх ще називають швидкими волокнами.

У швидких волокнах менше міоглобіну, тому вони виглядають білішими.

Білі волокна найбільше підходять для здійснення швидких, потужних, але короткочасних зусиль. На відміну від червоних, білі волокна удвічі швидше скорочуються і розвивають силу у 10 разів більшу.

Саме білі волокна вносять основний внесок у досягнення спортивних успіхів у тих видах спорту, де необхідна вибухова сила і розвиток максимальної швидкості протягом короткого часу: плавання на спринтерські дистанції, біг на короткі дистанції, важка атлетика, бодібілдинг, пауерліфтинг, а також бойові мистецтва.

Кілька цікавих фактів:
В процесі тренувань спочатку збільшується сила м`язів, надалі збільшується товщина м`язового волокна, завдяки чому і збільшується об’єм м’язів.

Сила і м`язова маса збільшуються не пропорційно: наприклад, якщо м`язова маса збільшиться удвічі, то м`язова сила при цьому збільшиться утричі.

Методом біопсії було виявлено, що у м`язових волокнах жінок суттєво нижчий відсоток міофібрил ніж у чоловіків (навіть у спортсменок високої кваліфікації). Тому жінкам важко наростити великогабаритні м`язи. Кількість м`язових волокон в конкретному м`язі задано генетично і в процесі тренувань не змінюється. Тому людина з більшою кількістю м`язових волокон в конкретному м`язі має більший потенціал до його розвитку.