Гіподинамія - бомба заповільненої дії! Методи боротьби з наслідками.

Гіподинамія - це обмеження рухової активності, зумовлене способом життя, професійною діяльністю, тривалим ліжковим режимом, перебуванням людини в умовах невагомості. Чим небезпечна гіподинамія?

Записатись на курси масажу

Останні десятиріччя розвитку цивілізації людства, технічний прогрес, створили умови в яких людині для того, щоб заробити засоби для існування не потрібно виконувати активних фізичних рухів або піддавати свій організм навантаженням. Адже організм людини створений природою, в якій все сбалансовано до найменших дрібниць, а в природі будь-яка істота для здобуття ресурсів, повинна виконати певні достатньо активні фізичні рухи. Все вищеперераховане призводить до проблеми 21 століття – гіподинамії.

Гіподинамія - це обмеження рухової активності, зумовлене способом життя, професійною діяльністю, тривалим ліжковим режи¬мом, перебуванням людини в умовах невагомості. Чим небезпечна гіподинамія? Її наслідки мають відображення в усіх системах організму, виникають проблеми з тиском та опорно-руховим апаратом, втрачається стресостійкість, падає імунітет, з’являється синдром перевтоми. Та найбільш вагомим негативним фактором є те, що гіподинамія призводить до передчасного виникнення остеохондрозу.
Остеохондроз, за визначенням автора цього терміну німецького вченого Хільдебранду – це дегенеративні зміни в міжхребцевих дисках. Про те, що остеохондроз не являється захворюванням, останнім часом сказано багато, можна додати, що це фізіологічний процес старіння опорно-рухового апарату і відповідно є не минучим. Так, але не рідко він супроводжується больовими відчуттями, контрактурами чи онемінням кінцівок, а з цими проявами необхідно боротись як в 19 років, так і в 70 років. Який зв’язок має гіподинамія з остеохондрозом? Вся причина лежить в будові суглобів.
Кожен суглоб захищений суглобовою сумкою або капсулою в середені якої є синовіальна рідина, яка, в свою чергу, змащує та є джерелом харчування суглобового хрящя. Ця особливість суглобової капсули і є головною причиною, довготривалого загоєння травм та захворювань суглобів, адже капсула повністтю ізолює суглоб і жодна судина не може доставити в середину споживчих речовин чи фармакологічних засобів, отже, споживання суглобу відбувається лише від білясуглобових тканин дифузним способом.
Одним із вагомих засобів протидії виникненню остеохондрозу чи усуненню інших наслідків гіподинамії є – масаж, оскільки масаж суттєво впливає на перерозподіл крові в організмі і дозволяє створювати гіперемію в певних ланках тіла пацієнта.

Практичні рекомендації для масажистів - початківців:

Сьогодні надзвичайно популярною є професія програміста. Велика кількість молоді спрямовують свої зусилля на здобуття кваліфікації і досвіду в цій сфері і часто мало хто усвідомлює про негативні наслідки для здоров’я та професійні захворювання. Тому, слід пояснювати і доносити інформацію про небезпеку працівникам таких організацій, пропонувати свої послуги, проводити рекламні акції.
Зрозуміло, що не менш актуальною буде ця проблема і для представників інших професій, робота яких пов’язана з тривалим перебуванням в положенні сидячи чи пасивними рухами: водії, касири, працівники фабрик та ін. Можна сказати, що ця категорія людей є цільовою аудиторією масажиста початківця, найбільш концентровано даний контингент знаходиться в офісних центрах, яких зараз в містах безліч. Отже, пошук потенційених клієнтів (пацієнтів) слід зосереджувати саме в таких місцях. Наприклад, роздача флаєрів, візиток чи відкриття масажного кабінету поряд з великою концентрацією ІТ організацій, банків, офісів тощо.
Але масажист не повинен бути мовчазним спостерігачем за пасивністю пацієнтів і лише виконувати замість людей природні рухи. Слід пояснювати таким пацієнтам про необхідність занять бігом, плаванням чи іграми, веденням здорового способу життя, відмови від шкідливих звичок, побудови раціонального режиму дня збалансованого харчування. Для здобутку доброї репутації до кожного пацієнта необхідно використовувати індивідуальний підхід, розпитуватись про відчуття після масажу, готуватись до наступної процедури, використовувати методики постізометричної релаксації (ПІР), кінезілогічного тейпування тощо.

автор: А.О.Соломонко